Hakkımızda

Avukat Mehmet Genç

İstanbul Barosu'na kayıtlı olan Avukat Mehmet Genç, mezun olduğu tarihten bu yana avukatlık mesleğini aralıksız olarak sürdürmektedir. İstanbul Barosu bünyesinde kurduğu avukatlık bürosuyla Ceza Hukuku, Miras Hukuku, Gayrimenkul Hukuku, Bilişim Hukuku başta olmak üzere birçok hukuk alanında avukatlık faaliyeti göstermektedir.

Devamını Oku
Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Şikayet dilekçesi örneği ile süresi içerisinde mağdur olduğunuz suçtan dolayı şikayette bulunabilirsiniz. Şikayet dilekçesi, işlenmiş olan bir suçtan zarar gören kişinin suçu işleyen kişi hakkında soruşturma ve kişi hakkında ceza davası açılarak cezalandırılması amacıyla hazırlanan dilekçedir. Türk Ceza Kanunu kapsamında bazı suçlarda şikayet halinde soruşturma açılabilirken bazı suçlarda da bir kişinin şikayetine gerek kalmadan kamu yararına savcılık kendisi devreye girip soruşturma başlatabilir.  Yazımızda yer alan şikayet dilekçesi örneği ile ilgili alanlar eksiksiz doldurularak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz. Ancak şikayet (suç duyurusu) dilekçesi  hazırlanması, soruşturma ve kovuşturma aşamaları için uzman bir avukattan destek alınması soruşturmanın ve ceza dava dosyasının seyrini önemli oranda etkilemektedir. İlgili süreç uzmanlık gerektirdiği için şikayet dilekçesini ceza alanında uzman bir avukata hazırlatmanız yararınıza olacaktır.

Şikayet Dilekçesi Örneği

 

...........CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

ŞİKÂYET EDEN                          : Adı ve Soyadı (T.C. Kimlik No)  Adres : ..........

ŞÜPHELİ                                    : Adı, Soyadı ve Adresi (Eğer bu bilgiler bilinmiyorsa bilinmiyor şeklide yazılması gerekir.)    Cep Telefonu : .......

SUÇ KONUSU                              : Hakaret (TCK. Md. 125)

SUÇ TARİHİ                                : …/…/… Saat: .. ..

AÇIKLAMALAR                            :

1-…/…/… tarihinde sabah saatlerinde yakın arkadaşım Sayın … ile bir konu hakkında görüşme yaparken,. … … .. .. numaralı telefonuma bir mesaj geldi. Telefonu çıkardım. Mesajı okuduğum. Mesaj. … … .. .. numaralı telefondan geliyordu. Mesaj şu şekilde idi. “Ne yaptığını çok iyi biliyorum, seni öldüreceğim” şeklinde idi.

2-Mesajı gönderen kişinin kim olduğunu bilmiyorum. Mesajı gönderen kişinin kim olduğunu ve bu mesajı neden gönderdiğini öğrenmek için. …….... numaralı telefon aradım. Fakat telefon cevap vermedi. Bu durumda şüphelinin tespit edilerek cezalandırılması için gereğini talep ediyorum.

HUKUKİ NEDENLER           : TCK. ve ilgili mevzuat.

DELİLLER                           : Telefon mesajı, tanık beyanı ve her tür delil.

SONUÇ VE İSTEM        :  Yukarıda kısaca açıklanan nedenlerle şüphelinin cezalandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. …/…/… 

Adı ve Soyadı
İmza

Şimdi ara